تبلیغات
دیدنی همه چی همه جا - ازدواج قسمت است یا انتخاب؟ اااااا نرو میگم تیک بزن رو بنر ها من فقیرم پول میخام خدائی نامردی نکنین رو بنرا یه تیک بزنید

بخش ها

عشق بازی(10)
دانلود(1)
خاطرات(1)
حوادث(1)
عکسهای دیدنی و جذاب(19)

لینک های روز

جستجو

آرشیو

اسفند 1387

همه آرشیوها

مطالب اخیر

عکسهای فوق العاده زیبا و خنده دار
مدل لباس های مجلسی
دختر ایرونی
عکس های کنسرت آوریل لاوین در لندن عکس های خواننده ی خارجی و خوشکل آوریل
عکس همه جوره
گالری عکس الهام حمیدی
آلبوم بسیار بسیار زیبا و شنیدنی از عباس بلوچی دانلود نکنی از دستت میره
عکسهای زیبا از فیلم سینمایی تحت تعقیب
مدل های لباس
عكس های زیبا از هنرمندان زن عرب

لیست آخرین پستها

خروجی مطالب

RSS   Atom


ازدواج قسمت است یا انتخاب؟


ازدواج قسمت است یا انتخاب؟

20udd0l.jpg

قبل از این كه پاسخ قانع‌كننده‌ای به سؤالات فوق بدهیم، بهتر است ابتدا تعریفی از خانواده و هدف از شكل‌گیری آن ارائه كنیم.
خانواده یك نهاد مهم اجتماعی در دنیا است كه با ازدواج‌ یك مرد و زن‌ شكل می‌گیرد. امری كه در تمام ادیان از جمله دین مبین اسلام تأكید ویژه‌ای بر آن شده است، به گونه‌ای كه پیامبر گرامی اسلام (ص) از آن به عنوان‌ نیمی از ایمان یاد كرده است.
ازدواج نه تنها از نظر شرعی بلكه از نظر اجتماعی نیز دارای اهمیت است، چرا كه با تحقق آن و تشكیل خانواده بخش قابل توجهی از ناهنجاری‌های اجتماعی كاسته می‌شود.
در اصل دهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز در اهمیت توجه به خانواده آمده است، از آنجایی كه خانواده واحد بنیادین جامعه اسلامی است همه قوانین، مقررات و برنامه‌ریزی‌های مربوطه باید برای آسان كردن تشكیل خانواده، پاسداری از مقررات‌ و استواری روابط خانوادگی بر پایه حقوق و اخلاق اسلامی باشد.
ازدواج و انتخاب همسر یكی از مهم‌ترین و حساس‌ترین مراحل زندگی هر فرد به شمار می‌آید و تا حد بسیار زیادی آینده فرد را رقم می‌زند.
به رغم همه تأكیدات و توصیه‌هایی كه برای انتخاب درست همسر و حفظ خانواده در منابع دینی، علمی و دانشگاهی شده است، موضوع طلاق همچنان یكی از پدیده‌های اجتماعی جوامع از جمله ایران محسوب می‌شود. در واقع باید گفت در گسترش این معضل عوامل مختلف در زمینه‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی نقش دارند كه از جمله آن‌ها اعتیاد یكی از زوجین، ازدواج‌های تحمیلی، سوء‌ظن، دخالت‌های اطرافیان، بیماری صعب‌العلاج یكی از زوجین، انحراف اخلاقی هر یك از زوجین، عقیم بودن، سردمزاجی زن، ازدواج مجدد شوهر، فاصله سنی زیاد، عدم رضایت از روابط زناشویی، همسر‌آزاری، بیكاری، ارتكاب جرایم، ناكافی بودن قوانین در حمایت از زنان، عدم تمكین، ترك انفاق، عسر و حرج، عدم فراگیری مهارت‌های همسرداری و زندگی و غیره است‌.
بعضی از خانواده‌ها با نادیده گرفتن این مسائل‌ و عدم توجه به آن‌ها بعد از گذشت مدت زمانی كه فرزندشان با زندگی ناموفقی روبرو می‌شود، دچار ندامت و پشیمانی شده و آن را بر گردن قسمت می‌اندازند. به راستی آیا ازدواج قسمت است؟ قسمت تا چه میزان در سرنوشت و زندگی افراد دخیل است؟ امروزه برای دریافت یك گواهینامه ‌و یا برای استخدام در یك مركز، مراحل و آموزش‌های مختلفی باید طی شود تا صلاحیت فرد برای دریافت گواهینامه و یا اشتغال احراز شود، اما برای تشكیل یك زندگی مشترك كه امر بسیار مهمی است هر فردی هر زمانی كه بخواهد می‌تواند ازدواج كند و اصلاً مهم نیست كه صلاحیت داشته باشد یا خیر؟
آمارهای موجود در سالنامه آماری كشور در سال‌های مورد بررسی نشان می‌دهد كه در سال 81 تعداد ازدواج ثبت شده، 650 هزار و 960 فقره بوده كه با افزایش 6/4 درصدی در سال 82 به 681 هزار و 34 فقره رسیده است، اما در سال 83 نسبت به سال 82 تعداد ازدواج ثبت شده 3 درصد رشد منفی داشته است.
همچنین آمارها نشان می‌دهند كه رشد درصد ازدواج در نقاط روستایی بیشتر از نقاط شهری بوده است، به طوری كه درصد ازدواج در مناطق روستایی از 21 درصد در سال 81 به 27 درصد در سال 83 افزایش پیدا كرده است.
در حالی كه در كشور شاهد كاهش آمار تعداد ازدواج ثبت شده در سال 83 نسبت به سال 82 هستیم، اما جمعیت افراد در سن ازدواج (مردان 20 ـ 34 ساله) و (زنان 15 ـ 29 ساله) در حال افزایش است، به گونه‌ای كه از 19 میلیون و 848‌ هزار و‌ 39 نفر در سال 81 به 21 میلیون و 421 هزار و 541 نفر در سال 83 می‌رسد، در این آمار تعداد زنان در سن ازدواج بیشتر از مردان است.
براساس این گزارش، آمارهای موجود نشان می‌دهد در سال 83 در استان مركزی ازدواج نسبت به سال قبل 3/1 درصد رشد مثبت داشته كه از رشد كشور با 3/4 درصد رشد كم‌تر است و از 14 هزار و 58 فقره در سال 82 به 14 هزار و 230 فقره در سال 83 افزایش یافته است.
در سال 84 نیز میزان ازدواج ثبت شده در ثبت احوال استان مركزی 14 هزار و 767 مورد بوده است كه از این تعداد 10 هزار و 223 فقره در مناطق شهری و 4 هزار و 544 فقره در مناطق روستایی بوده است.
مدیر‌كل امور اجتماعی و انتخابات استانداری مركزی در این باره به خبرنگار ما گفت:‌ ازدواج یك امر ضروری بوده و در روایات و احادیث الهی توجه ویژه‌ای به مقوله ازدواج شده است، به طوری كه پیامبر گرامی اسلام (ص) هیچ پیمانی را مقدس‌تر و ارزشمندتر از ازدواج نمی‌داند.
غلامرضا فتح‌آبادی با اشاره به توجه قانون اساسی كشور به مقوله ازدواج افزود: در قانون اساسی كشور از ازدواج به عنوان یكی از عوامل مؤثر در جلوگیری از بروز ناهنجاری‌های اجتماعی یاد می‌شود.
وی با تأكید بر ضرورت واقع‌بین بودن جوانان در امر ازدواج اظهار داشت: یكی از اصول مهم در امر ازدواج موفق، احساسی برخورد نكردن و واقع‌بین بودن نسبت به انتخاب همسر است كه باید مورد توجه قرار گیرد.
فتح‌آبادی داشتن اطلاعات صحیح و كافی در زمینه اعتقادات، باورها، اخلاق، درجه ایمان، موقعیت شغلی، انتظارات و خواسته‌های همسر آینده را از معیارهای یك انتخاب درست عنوان كرد و ادامه داد: در برخورد با موقعیت‌های خاص هیچ فردی قادر نیست، چهره واقعی خود را پنهان سازد و لذا یكی از راه‌های پی‌بردن به اخلاق شخص موردنظر روبرو كردن او با موقعیت‌های غیرمنتظره است.
وی تصریح كرد: عجول بودن در امر ازدواج، نادیده گرفتن تناسب طبقاتی، داشتن فرهنگ و مذهب متفاوت و تفاوت سنی بالا از دلایل بسیار مهم در عدم برخورداری از یك زندگی موفق به شمار می‌آید.
مدیر‌كل امور اجتماعی استانداری پیرامون روابط دختر و پسر قبل از ازدواج اضافه كرد: نداشتن شناخت مناسب از روحیات و خلقیات دختر و پسر زندگی آنان را در آینده با چالش‌های متعددی روبرو می‌كند، لذا شناخت از عوامل اصلی كامیابی در زندگی است. هم‌اكنون محدودیت‌های خاصی در جامعه در رابطه با روابط دختر و پسر وجود دارد كه باید با ساماندهی آن محدودیت‌ها شرایط را برای یك ارتباط مشروع و سالم برای دختر و پسر قبل از ازدواج فراهم ساخت.
وی شناخت را لازمه تشكیل یك زندگی آرام و لذت‌بخش برشمرد و افزود: باید شرایطی را ایجاد نمود تا دختر و پسر در سایه آن و با نظارت خانواده با برقراری ارتباط سالم با یكدیگر با خلقیات و روحیات هم آشنا شوند.
فتح‌آبادی با اشاره به كاهش ازدواج در بین جوانان، برقراری ارتباط و روابط جنسی نامشروع جوانان را یكی از دلایل عدم تمایل جوانان به ازدواج دانست و اظهار داشت: برقراری روابط نامشروع قبل از ازدواج در اكثر كشورها یكی از مهم‌ترین دلایل عدم استقبال جوانان از ازدواج است، به طوری كه در آلمان غربی و شرقی به دلیل برقراری روابط جنسی نامشروع به ترتیب 14 و 42 درصد از كودكان متولد شده كودكان نامشروع هستند.
وی رواج تجرد را یكی دیگر از عوامل دخیل در عدم گرایش جوانان به تشكیل خانواده عنوان كرد و اظهار داشت: براساس مطالعات انجام شده بیش از 29 درصد از مردان و 20 درصد از زنان به دلیل تجرد و گذشتن سن ازدواجشان تمایلی به ازدواج و تشكیل زندگی ندارند.
فتح‌آبادی‌ تصریح كرد: همچنین بالارفتن سن ازدواج به دلیل مشكلات موجود بر سر راه تشكیل زندگی نیز یكی دیگر از دلایل تمایل نداشتن جوانان به ازدواج است. در حال حاضر میانگین جهانی سن ازدواج برای مردان 30 سال و برای زنان 6/27 سال بوده و در ایران این میانگین برای مردان 7/26 و برای زنان 7/23 سال است.
وی خاطرنشان كرد: این میزان كه روز به روز نیز در حال افزایش است، نه تنها از بعد اجتماعی خطرناك بوده و چالش‌های بسیاری را در جوامع به دنبال دارد، بلكه در بسیاری موارد موجب افسردگی در بین مجردها شده است.
فتح‌آبادی با تأكید بر ضرورت حساس بودن خانواده‌ها در رابطه با مسئله اعتیاد ادامه داد: هم‌اكنون 76 درصد از طلاق‌ها به دلیل اعتیاد شوهر و عدم آگاهی دختران از اعتیاد آن‌هاست، لذا می‌طلبد خانواده‌ها به این مسئله حساس بوده و آن را یك امر جدی و حیاتی تلقی كنند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جوان بودن جمعیت ایران گفت: بیش از 7/32 درصد از جمعیت ایران را جوانان تشكیل می‌دهند كه این آمار بیانگر افزایش ازدواج در سال‌های آتی خواهد بود.
فتح‌آبادی با بیان این‌كه در قانون برنامه چهارم توسعه تأكید ویژه‌ای به ساماندهی امور مربوط به ازدواج جوانان شده است، افزود: ایجاد صندوق مهر امام رضا (ع) و پرداخت وام یك میلیون تومانی به زوجین، تصویب طرح تسهیل ازدواج جوانان در سال 84، ساماندهی ازدواج جوانان با افزایش وام از 500 هزار تومان به یك میلیون تومان، ایجاد صندوق ازدواج جوانان و آموزش مهارت‌های زندگی بخشی از اقدامات دولت در راستای تشویق جوانان به ازدواج به شمار می‌آید.
وی با تأكید بر این كه با اجرای این برنامه‌ها تا پایان برنامه چهارم توسعه، كشور شاهد افزایش رشد ازدواج از 75/2 درصد به 5/5 درصد خواهد بود، اظهار داشت: موظف كردن بانك‌ها در تسهیل ضوابط پرداخت وام ازدواج به جوانان، پرداخت وام یك میلیون تومانی به زوجین كه دارای مهریه كم‌تر از 14 سكه هستند نیز از سیاست‌های كارگروه اجتماعی استانداری مركزی در زمینه تشویق جوانان به امر ازدواج است.
فتح‌آبادی در رابطه با میزان مهریه اضافه كرد: در حال حاضر 20 درصد از دلایل به چالش كشیدن زندگی‌ها مهریه‌های سنگین است كه هم‌اكنون در كشور به یك چشم و هم‌چشمی تبدیل شده است.
وی با بیان این كه خانواده‌ها نباید با تعیین مهریه‌های سنگین ازدواج جوانان را سخت بگیرند، تصریح كرد: بعضی از خانواده‌ها به تصور این كه مهریه‌های سنگین باعث استحكام بیشتر زندگی می‌شود، مهریه‌های بالا‌یی را برای دختران خود تعیین می‌كنند، در صورتی كه مهریه سنگین نه تنها به زندگی استحكام نمی‌بخشد، بلكه در بسیاری از موارد باعث از هم‌پاشیدگی زندگی‌ها شده است.
مدیر‌كل امور اجتماعی استانداری در خاتمه با رد قضیه قسمت در ازدواج گفت: باید به جوانان گفت در ازدواج عجله نكنید، ازدواج قسمت نیست، بلكه یك انتخاب است.
قاضی شعبه دهم دادگاه خانواده اراك نیز در این‌ باره به خبرنگار ما گفت: نقش قسمت در ازدواج بدون تأثیر است، قسمت هیچ دخالتی در ازدواج ندارد و خانواده‌ها نیز نباید انتخاب نادرست خود را برگردن قسمت بیندازند.
حسین‌ اناركی تصریح كرد: زمانی كه دختر با یك فرد معتاد، لاابالی و یا شخصی كه دست بزن دارد ازدواج می‌كند و به دلیل عدم تحمل زندگی ناچار به طلاق گرفتن می‌شود، ربطی به مقوله قسمت ندارد.
وی با اشاره به نقش حساس خانواده‌ها در امر ازدواج اظهار داشت: خانواده‌ها در ازدواج فرزندان خود نقش به سزایی بر عهده دارند و باید با تحقیقات كامل خود از سلامت كامل جسمی و روحی خواستگار اطمینان حاصل كنند و سپس دختر خود را به عقد او در آورند.
اناركی مهم‌ترین ملاك برای یك زندگی سالم و با آرامش را داشتن ایمان و اخلاق خوب عنوان كرد و ادامه داد: اگر فردی دارای ایمان باشد صداقت و گذشت را وارد زندگی خود كرده و فساد و دروغ و تمام خصوصیات بد شخصیتی را از خود دور می‌كند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود پیرامون سنگین گرفتن مهریه از سوی بعضی از خانواده‌ها اضافه كرد: بعضی از خانواده‌ها با چشم و هم‌چشمی و تعیین كردن مهریه‌های سنگین زندگی فرزندان خود را دچار مشكل می‌كنند.
اناركی با بیان این كه تعیین مهریه‌های سنگین و سبك ممكن است به یك میزان زندگی را دچار چالش كند، خاطرنشان كرد: مهریه باید در حد متعارف تعیین شود تا زن و شوهر را نگران و یا وسوسه نكند.
قاضی شعبه دهم دادگاه خانواده با تأكید بر ضرورت شناخت قبل از ازدواج دختر و پسر اضافه كرد: دختر و پسر نباید بدون شناخت‌ به عقد یكدیگر در آیند و ضروری است قبل از عقد، مدت زمان كوتاهی را با رعایت موازین شرعی و اخلاقی با یكدیگر در معاشرت باشند تا بعدها دچار مشكل نشوند، چرا كه در حال حاضر یكی از دلایل تمایل زوجین برای جدایی، همخوانی نداشتن اخلاق آن‌ها با یكدیگر است.
مشاور استاندار در امور بانوان نیز در این باره به خبرنگار ما گفت: سكوت پیامبر (ص) در هنگام پاسخ حضرت فاطمه (س) به خواستگاری حضرت علی (ع) نشانه اختیار در ازدواج است، ازدواج قسمت نیست، بلكه یك انتخاب و براساس اختیار است.
اشرف جواهری با طرح این پرسش كه اگر ازدواج قسمت است پس عقل و درایت انسان كجا می‌رود، افزود: خداوند به انسان قدرت تفكر و انتخاب داده است تا بتواند برای زندگی خود تصمیم بگیرد.
وی با اشاره به سخنان بزرگان دین پیرامون ازدواج اظهار داشت: اكثر مفسران و قدرتمندان، زن را وسیله آرامش مرد می‌دانند، اما علامه طباطبایی زن و مرد را وسیله آرامش یكدیگر می‌داند و معتقد است زن و مرد در كنار هم به آرامش می‌رسند.
مشاور استاندار در امور بانوان نخستین معیار برای تشكیل یك زندگی موفق را داشتن باور دینی و معنوی یكسان دانست و خاطرنشان كرد: همسطح بودن زن و مرد از نظر خانواده، داشتن صداقت، گذشت و درك صحیح از ازدواج و تشكیل خانواده از معیارهای دیگر یك زندگی موفق به شمار می‌آیند.
جواهری ادامه داد: در تشكیل زندگی باید بر روی من‌ها خط كشید و با ادغام من ما را در نظر گرفت.
وی با رد ازدواج‌های خیابانی اضافه كرد: بیش از 90 درصد از ازدواج‌های خیابانی، ازدواج‌های موفقی نیستند‌ و از 10 درصد باقی‌مانده تنها یك درصد خوشبخت بوده و 9 درصد با مدارا زندگی می‌كنند.
مشاور استاندار با بیان این كه دولت و خانواده نقش به سزایی در تشكیل زندگی جوانان بر عهده دارند، اظهار داشت: خانواده‌ها با آموزش درست زندگی كردن به فرزندان خود، آشنا كردن فرزندان با معیارهای صحیح تشكیل زندگی، همكاری با فرزندان در انتخاب مناسب همسر آینده، آسان گرفتن شرایط مهریه، جهیزیه و ازدواج و همچنین دولت با فراهم كردن زمینه اشتغال، مسكن و ازدواج جوانان نقش مهمی در امر ازدواج جوانان بر عهده دارند.
جواهری در رابطه با روابط دختر و پسر قبل از ازدواج تصریح كرد:‌ روابط سالم و مشروع دختر و پسر قبل از ازدواج به منظور شناسایی روحیات و خلقیات یكدیگر شرط لازم و اساسی یك ازدواج است، چرا كه ازدواج‌های بدون شناخت طرف مقابل در اكثر مواقع به دلیل عدم تفاهم، داشتن بیماری‌های جسمی و روحی در یكی از زوجین، معتادبودن و غیره دچار بحران شده و منجر به طلاق می‌شود.
قاضی شعبه یازدهم دادگاه خانواده اراك نیز در این باره به خبرنگار ما گفت: برخلاف این‌كه همه ازدواج را بخشی از قسمت می‌دانند، قسمت نیست، بلكه یك امر ارادی و انتخابی است.
حشمت‌اله زارعی همكف بودن زن و مرد را از شرایط لازم ازدواج دانست و افزود: بهترین رمز خوشبختی و سعادت زن و مرد هم‌عقیده و همكف بودن آنان است كه در صورت نداشتن این عقاید مشترك عامل انسجام از بین رفته و زندگی به چالش كشیده می‌شود.
وی با تأكید بر ضرورت شناخت قبل از ازدواج دختر و پسر اظهار داشت: خانواده‌ها هرگز نباید بدون شناخت دقیق از طرف مقابل دختر و پسر را به عقد یكدیگر درآورند، بلكه لازم است دختر و پسر در چندین جلسه با نظارت خانواده‌ها با یكدیگر معاشرت داشته باشند تا به خواسته‌ها، اخلاق و عقاید یكدیگر پی ببرند.
زارعی 80 درصد از دلایل طلاق‌ها را ناشی از عدم آشنایی زوجین نسبت به حقوق یكدیگر دانست و خاطرنشان كرد: لازم است زوجین قبل از ازدواج با حقوق یكدیگر كاملاً‌ آشنا باشند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود پیرامون برقراری ارتباط بین دختر و پسر گفت: از هزاران سال قبل اصول مسلمی در دین و فرهنگ ما وجود داشته كه بعضی افراد بعضاً آن اصول را فراموش كرده و‌ می‌خواهند مؤسس چیزی باشند كه خودشان تشخیص می‌دهند، مسلماً با توجه به محدودیت شناختی كه در انسان‌ها وجود دارد آن‌ها نمی‌توانند آنچه را كه مورد نیازشان است، تأمین كنند، لذا باید اصول مسلمی كه برای ما مسلمان‌ها از صدها سال پیش بوده در رفتارهایمان رعایت شود، از آن جمله اصول میزان و چگونگی ارتباط دختر و پسر است كه در دین مقدس و در فرهنگ ما ایرانیان كاملاً مشخص شده است.
قاضی شعبه یازدهم دادگاه خانواده با تأكید بر این‌كه ارتباط بین دختر و پسر باید یك ارتباط منطقی و شرعی باشد، افزود: شناخت دختر و پسر قبل از ازدواج تأثیر به سزایی در تشكیل زندگی موفق آن‌ها دارد، لذا باید ارتباط بین دختر و پسر به صورت شرعی و با نظارت كامل خانواده‌ها صورت بگیرد، در غیر اینصورت درصد زیادی از این ارتباطات به ازدواج منجر نشده، بلكه اكثر آن‌ها در حد ارتباطات نامشروع باقی می‌ماند و مسلماً در این ارتباطات 90 درصد دختران دچار مشكل شده و آسیب می‌بینند و درصد بسیار كمی هم كه منجر به ازدواج شده از استحكام لازم برخوردار نیستند.
وی با اشاره به حساسیت بسیار بالای انتخاب همسر در زندگی گفت: خانواده‌ها باید در انتخاب همسر برای فرزندان خود حساس بوده و با یك غفلت كوتاه زندگی فرزندان خود را تباه نسازند.

ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام
[ نویسنده : ماهان حمیدیان در یکشنبه 11 اسفند 1387 و ساعت 05:20 ب.ظ مرتبط با عشق بازی | لینک | نظرات ]امار سایت

 
 


آمار بازدیدها:
امروز:
دیروز:
این ماه:
ماه قبل:
مجموع:
آخرین بازدید:

اطلاعات سایت
آخرین بروز رسانی:
کل مطالب :

مدیر سایت:

ماهان حمیدیان

لینکستان

قالب ساز
جزیره دانلود
ثبت دامنه و هاستینگ
بهترین راه درامد پولدار شوید
رایگانت
تالار گفتمان رهپویان ایران
موزیک فدرال

همه لینکها